جراحی تیروئید و پاراتیروئید

غده تیروئید در ناحیه گردن و جلوی نای قرار گرفته است که دو قسمت راست و چپ دارد. این غده هورمون تیروئید را ترشح می‌کند که در کنترل سوخت و ساز بدن مؤثر است. افزایش هورمون تیروئید، پُرکاری تیروئید نامیده می‌شود که منجر به بروز علایمی مانند تپش قلب، لرزش دست‌ها، بیرون زدگی چشم‌ها و افزایش اشتها و اضطراب می‌گردد. کاهش ترشح هورمون تیروئید نیز باعث کاهش اشتها، کاهش فعالیت بیمار، بی‌حوصلگی و اِدم پاها می‌گردد. بیمارانی که دچار پُرکاری تیروئید، ندول‌های تیروئید، گواتر ساده، گواتر مولتی ندولر و بدخیمی‌های تیروئید هستند، در صورت لزوم جهت انجام جراحی به فوق تخصص غدد ارجاع داده می‌شوند. جراحی تیروئید به خصوص در بدخیمی‌های تیروئید مؤثر است. خوشبختانه برخلاف تومورهای بدخیم در دیگر نقاط بدن، شایع‌ترین نوع تومور بدخیم تیروئید که کانسر پاپیلری است در صورت تشخیص به موقع و انجام جراحی دقیق، کاملاً درمان می‌شود و بیمار می‌تواند به زندگی طبیعی خود ادامه دهد.
جراح خود را از داروهایی که مصرف می‌کنید، مطلع سازید.
در صورت داشتن حساسیت دارویی و یا سابقه هر نوع بیماری در خانواده، پزشک جراح و متخصص بیهوشی را در جریان قرار دهید.
وضعیت تیروئید شما باید نرمال باشد. در صورت پُر کاری تیروئید لازم است ابتدا تحت درمان قرار بگیرید تا شرایط انجام جراحی برای شما فراهم گردد.
حداقل یک هفته قبل از جراحی، مصرف آسپرین را متوقف کنید.
بیمارانی که تحت درمان داروهای فشار خون و ایندرال هستند، لازم است مصرف داروی خود را تا صبح روز عمل ادامه دهند.
کشیدن سیگار را به حداقل برسانید.
قبل از مراجعه، دوش بگیرید و موهای گردن و صورت را بتراشید.
در تاریخ تعیین شده، جهت بستری شدن به پذیرش بیمارستان مراجعه کنید.
عمل جراحی بسته به شرایط بیمار، همان روز یا روز بعد از بستری انجام می‌شود.
قبل از رفتن به اتاق عمل، کلیه زیور آلات، وسایل فلزی و تزئینی را از خود جدا کنید.

روز انجام جراحی

در روز عمل، علایم حیاتی شامل نبض، فشار خون، تعداد تنفس و دمای بدن شما ثبت خواهد شد. در روز جراحی نمی‌توانید از راه دهان غذا بخورید و در صورت لزوم مایع وریدی برای شما تجویز می‌شود.
پس از عمل جراحی تا رسیدن به هوشیاری کامل، مایعات و داروهای مورد نیاز شما به صورت وریدی تزریق می‌شود.
با بررسی وضعیت عمومی شما، طبق دستور پزشک می‌توانید نوشیدن مایعات و رژیم غذایی معمولی را شروع کنید.

نکات بعد از عمل

در صورت بروز علایم زیر، سریعاً پرستار بخش را مطلع کنید.

  1. احساس تنگی نفس و خفگی در ساعات اولیه پس از عمل
  2. بروز کرختی دور لب و گِزگِز شدن انگشتان

احساس کمی درد در ناحیه جراحی شده امری طبیعی است. شما باید بتوانید به راحتی نفس بکشید، سرفه کنید، حرکت داشته باشید و غذا بخورید.


نکات بعد از ترخیص

معمولاً ۳-۱ روز بعد از جراحی مرخص خواهید شد. در صورت نیاز به گواهی پزشکی، آن را قبل از ترخیص و از پزشک معالج مطالبه کنید. یک هفته بعد از عمل می‌توانید به کار خود بازگردید.
هنگام ترخیص برای شما نسخه‌ای تجویز می‌شود که طبق نظر جراح شامل مسکن، آنتی‌بیوتیک و گاهی هورمون است.
هنگام ترخیص، از زمان و مکان ویزیت توسط جراح خود، اطلاعات لازم را کسب نمایید.
یک هفته بعد از عمل، به جراح خود مراجعه نمایید.
برای ادامه درمان لازم است نتیجه پاتولوژی نمونه تیروئید شما، توسط پزشک جراح و متخصص غدد داخلی مورد بررسی قرار گیرد.

بر اساس نوع عمل جراحی و وسعت بیماری، برشی افقی به طول ۸-۴ سانتیمتر در قسمت تحتانی گردن ایجاد می‌شود. بعد از جراحی، این برش به مدت ۷۲ ساعت پانسمان خواهد شد که استحمام پس از این مدت، بلامانع است. کشیدن بخیه‌ها نیز معمولاً ۷-۵ روز بعد از جراحی انجام خواهد شد. در مواردی که از چسب‌های زیبایی استفاده شده است، به مرور با استحمام، چسب‌ها جدا می‌شود. معمولاً ۲۴-۱۲ ساعت بعد از عمل، شما اجازه خارج شدن از بستر و راه رفتن را خواهید داشت مگر اینکه پزشک دستور استراحت مطلق داده باشد. دراز کشیدن به مدت طولانی، روند بهبود شما را کُند می‌کند. در صورتی که به تنهایی نمی‌توانید موقعیت خود را تغییر دهید، از پرستار کمک بگیرید. همچنین در صورت نیاز به راه رفتن می‌توانید از پرستار کمک بخواهید.

عوارض جراحی تیروئید

جراحی تیروئید باید توسط جراحانی صورت گیرد که انجام این عمل، جزء اعمال روزانه آن‌ها محسوب می‌شود. در این صورت احتمال بروز عوارض پس از جراحی که شامل آسیب به عصب لارنژیال، خونریزی بعد از عمل و کاهش کلسیم خون است، به حداقل خواهد رسید. در صورت انجام عمل توسط جراحان متبحر، احتمال آسیب به عصب کمتر از یک درصد گزارش شده است. دکتر فنایی در بیمارستان عرفان، جراحی تیروئید را با استفاده از دستگاه Nerve-Stimulator و از طریق مانیتورینگ اعصاب صوتی انجام می‌دهند که این امر باعث حفظ عصب و عدم آسیب به غدد پاراتیروئید می‌گردد. دستگاه Nerve-Stimulator شامل لوله‌های تراشه مخصوص با دو الکترود است که هنگام بیهوشی، در کنار طناب‌های صوتی بیمار قرار می‌گیرند. همچنین یک دستگاه مخصوص مانیتورینگ دارد که از طریق آن، جراح می‌تواند به خوبی عصب را حین انجام عمل شناسایی کند. این دستگاه به هیچ وجه جایگزین چشم جراح نمی‌شود بلکه تأیید کننده محل قرارگیری عصب صوتی و هدایت کننده جراح حین جراحی است. نکته قابل توجه این است که با استفاده از آن، احتمال آسیب رساندن به پاراتیروئید نیز کاهش می‌یابد. استفاده از دستگاه Nerve-Stimulator به خصوص در اعمال جراحی تیروئید که برای چندمین بار ضرورت می‌یابد، به مراتب مفیدتر خواهد بود مانند عود کردن گواتر و یا کانسرهای تیروئید که نیاز به عمل جراحی مجدد دارند. کاهش کلسیم خون بعد از جراحی‌های دو طرفه تیروئید، در ۵۰ درصد موارد مشاهده شده است که معمولاً طی چند هفته بهبود می‌یابد.